O to trzeba zadbać planując transport chłodniczy
Transport chłodniczy jest przeznaczony dla towarów wymagających stałej, niskiej temperatury. Każdy taki produkt ma określoną tolerancję temperatury, która musi być przestrzegana podczas całej trasy transportu. Nawet najmniejsze wahanie może zdyskwalifikować całą partię produktów.
Niezależnie od tego, czy wysyłasz produkty mięsne do Irlandii, czy importujesz stamtąd łososie, od jakości transportu chłodniczego zależy, w jakim stanie dotrą na miejsce.
Czym jest transport chłodniczy?
Transport chłodniczy to specjalistyczna gałąź logistyki, której zadaniem jest takie przewożenie towarów, aby utrzymać ich stałą, kontrolowaną temperaturę. Polega na zastosowaniu specjalistycznej izolacji i chłodzenia, które zapewniają optymalne warunki podczas przewozu.
Dzięki niemu, rozmaite produkty – od żywności, po kosmetyki i leki – zachowują swoją jakość, niezależnie od odległości, którą muszą pokonać.
Wyzwaniem w tego rodzaju transporcie jest nie tylko chłodzenie, ale też utrzymanie takich warunków, aby produkty nie straciły swojego pierwotnego kształtu, smaku, chrupkości czy składu chemicznego.
Jakie towary wymagają transportu chłodniczego?
Przede wszystkim trzeba tutaj wspomnieć o produktach spożywczych. Owoce, warzywa i soki potrzebują stałej kontroli temperatury, aby zachować świeżość i dobre walory smakowe. Podobnie jest w przypadku ryb, mięsa, nabiału i produktów cukierniczych. Bez odpowiedniego chłodzenia, te delikatne towary szybko się psują, prowadząc nie tylko do strat finansowych, ale też stwarzając zagrożenie dla zdrowia konsumentów.
Nie możemy też zapomnieć o grzybach, kwiatach i innych roślinach, które również są delikatne i wymagają odpowiednich warunków transportu.
Także wyroby kosmetyczne mogą wymagać transportu w stałej, niskiej temperaturze.
Specyficznym rodzajem transportu chłodniczego jest transport kriogeniczny, gdzie towary przewożone są w suchym, bakteriostatycznym lodzie. To kluczowe rozwiązanie dla przemysłu farmaceutycznego i placówek medycznych. W taki sposób transportuje się m.in. leki, szczepionki i materiały biologiczne.
Jak przebiega transport chłodniczy?
Wszystko zaczyna się od odpowiedniego przygotowania pojazdu chłodniczego, w którym będzie przewożony ładunek i sprawdzenia, czy system monitorowania temperatury i inne elementy działają bez zarzutu.
Podczas transportu przewożony towar jest stale monitorowany, a cała trasa jest zaplanowana tak, aby zminimalizować ryzyko jakichkolwiek zakłóceń. Dla wielu materiałów, czas dostawy jest krytyczny, dlatego dobre planowanie trasy jest kluczowe. Przerwy, odpoczynek, limity jazdy – wszystko ma wpływ na to, jak szybko można dostarczyć ładunek.
Transport chłodniczy międzynarodowy ze Speedpack
Jesteśmy do Twojej dyspozycji, jeśli potrzebujesz międzynarodowego transportu chłodniczego i chcesz mieć absolutną pewność, że Twoje towary dotrą na czas w nienaruszonym stanie. Wystarczy, że do nas napiszesz i ustalimy szczegóły.
Nasze chłodnie przemierzają regularnie trasę Polska – Irlandia – Polska.
O tym musisz wiedzieć planując międzynarodowy transport chłodniczy – przepisy i wskazówki
Podczas tego rodzaju przewozu wszystko musi być dopięte na ostatni guzik – od temperatury towaru, przez harmonogram trasy, po wybór odpowiedniego pojazdu i zgodność z przepisami prawnymi.
Jeśli planujesz międzynarodowy transport chłodniczy żywności, zapoznaj się z Umową o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych i o specjalnych środkach transportu przeznaczonych do tych przewozów (ATP), którą znajdziesz tutaj.
ATP definiuje standardy, jakie muszą spełniać pojazdy oraz temperaturę transportu poszczególnych artykułów.
Przykładowo, głęboko mrożone produkty żywnościowe powinny być przewożone w temperaturze -18°C, produkty mrożone z wyjątkiem masła -12°C, masło -10°C, schłodzone surowe mleko +6°C, a surowe rozdrobnione warzywa +6°C lub w temperaturze wskazanej w dokumentacji przewozowej i/lub na metce.
O wiele kwestii musi zadbać wybrany przez Ciebie przewoźnik. Powinien posiadać niezbędne certyfikaty, pojazdy oraz zadbać o badania i przeszkolenie kierowców.
W przypadku transportu międzynarodowego szybko psujących się artykułów spożywczych, firma transportowa powinna posiadać m.in. certyfikat ATP, który potwierdza spełnienie wymagań technicznych wobec pojazdów.
Jednak w kwestii odpowiedniego przygotowania produktów do transportu, wiele zależy od producenta.
Opakowanie musi być nie tylko trwałe, ale też izolacyjne, aby chronić towary przed zmianami temperatury podczas ich transportu. Ważnym jest, aby pamiętać o należytej ochronie, szczególnie dla produktów delikatnych jak żywność, leki czy kosmetyki.
Dokumentacja jest równie ważna. Musisz upewnić się, że wszystkie wymagane dokumenty są w porządku, w szczególności odnoszące się do przestrzegania przepisów sanitarnych i fitosanitarnych.
Twoim obowiązkiem jako eksportera jest upewnienie się, że produkty są odpowiednio zapakowane, oznakowane i mają odpowiednią dokumentację.
Dlaczego wybór odpowiedniego przewoźnika jest tak ważny?
Transport chłodniczy to coś więcej niż samochód i kierowca. To specjalistyczna gałąź logistyki, która wymaga odpowiednich umiejętności, doświadczenia i pojazdów.
Nawet drobne niedociągnięcia podczas transportu chłodniczego to dla Twojej firmy duże straty. Koszty produktów mogą być dotkliwe, ale jeszcze mocniej odczujesz straty wizerunkowe swojej marki.
Przewoźnik, którego wybierzesz musi znać się doskonale na swojej roli, aby wesprzeć utrzymanie Twojego łańcucha dostaw.
Dlatego tak istotne jest, aby wybrać firmę, która zna się na międzynarodowych przepisach i ma doświadczenie w transporcie chłodniczym. Dobry przewoźnik wie, jak zorganizować przewóz w taki sposób, aby wyeliminować ryzyko obniżenia lub utraty jakości Twoich produktów.
Wybierając odpowiednią firmę realizującą transport chłodniczy, wybierasz jednoznacznie najwyższe standardy dla swojego biznesu. Napisz do nas. Chętnie zajmiemy się międzynarodowym transportem Twoich produktów na trasie Polska – Irlandia – Polska. Zapraszamy do kontaktu.