Jak przygotować paczkę dla kuriera, przesyłka do Irlandii?

Opublikowano Kategoria: Poradnik dla osób wysyłających paczki za granicę
jak przygotować paczkę dla kuriera

W czasach, gdy masowo wysyłamy paczki do Irlandii i innych krajów unijnych, wydawałoby się, że nadawanie paczek to bułka z masłem. Niestety nie zawsze. Zastanawiasz się, w jaki sposób powinna być zapakowana paczka, aby bez uszkodzeń dotarła na miejsce? Planujesz wysłać produkt o nietypowym lub nieregularnym kształcie? Przeczytaj nasz poradnik, jak krok po kroku zapakować paczkę, by firma kurierska dostarczyła ją bezpiecznie do adresata.

1. Opakowanie zewnętrzne przy wysyłce zagranicznej, międzynarodowy kurier radzi jak przygotować paczkę dla kuriera.

Ważne, by było solidne – tylko wówczas przesyłki zagraniczne czy międzynarodowe przetrwają długotrwały transport. Czego zatem najlepiej użyć jako zabezpieczenia z zewnątrz?

W przypadku, gdy wysyłamy małe przedmioty, najlepiej zapakować je w koperty z folią bąbelkową. Przy większych przesyłkach polecamy pudełka kartonowe z tektury falistej (najlepiej 3-warstwowej, cieńsza może ulec uszkodzeniu) lub w przypadku przedmiotów o nietypowych kształtach – folię bąbelkową. Jeśli wysyłamy duże przedmioty, tzw. gabaryty, jak np. rower, najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednio duży karton, który najłatwiej dostać w marketach budowlanych.

Pamiętajmy o tym, aby karton był dobrze dobrany do rozmiaru przesyłki – nie za duży (wówczas uszkodzi się pod naciskiem innych przesyłek) i nie za mały (zawartość może spowodować jego pęknięcie).

Każdy karton lub folię solidnie i obficie zaklejamy specjalną taśmą do pakowania. Dla dodatkowego zabezpieczenia, zwłaszcza jeśli to paczka za granicę, przesyłkę warto w całości zafoliować folią typu strecz.

Zwróć uwagę, że…

podczas transportu przesyłki kurierskie ułożone są jedna na drugiej – na spodzie te najcięższe, na górze najlżejsze. Dlatego opakowanie musi być twarde i w całości wypełnione w środku (o tym poniżej);

jeśli planujesz owinąć czymś przesyłkę, stosuj wyłącznie folię typu strecz. Papier, folia śniadaniowa, aluminiowa czy reklamówki foliowe mogą ulec łatwemu rozerwaniu podczas naklejania na nie etykiet adresowych. Spowoduje to spore utrudnienia i opóźnienia w realizacji usługi.

taśma izolacyjna lub malarska łatwo może ulec odklejeniu podczas długiego transportu;

prawidłowe zapakowanie towaru to kluczowa sprawa dla nadania przesyłki. Kurier może odmówić przyjęcia przesyłki, jeśli nie została ona prawidłowo opakowana i zabezpieczona przez klienta.

Przeczytaj więcej o pakowaniu przedmiotów o niestandardowych wymiarach

2. Ochrona zawartości paczek wysyłanych za granicę, do Irlandii lub innych krajów UE.

Zabezpieczenie wewnętrzne paczki jest kluczowe w przypadku wysyłki rzeczy kruchych, delikatnych lub o dużej wartości, ponieważ amortyzuje naszą przesyłkę podczas transportu i zapobiega uszkodzeniom wskutek gwałtownych przesunięć. W przypadku kartonów sprawia także, że są odpowiednio utwardzone i nie będą zapadały się pod wpływem nacisku z góry.

W zależności od naszego budżetu możemy użyć wypełniaczy profesjonalnych lub ich tańszych zamienników, które każdy z nas ma w domu.

Wypełnienia produkowane specjalnie z myślą o wysyłce paczek to m.in.:

drobne kostki styropianowe (tzw. flopaki) – idealne do zabezpieczania lekkich przedmiotów;

antystatyczne skropaki – sprawdzają się przy transporcie elektroniki;

poduszki powietrzne – bardzo tanie rozwiązanie, jednak sprawdza się tylko w przypadku lekkich przedmiotów nieposiadających ostrych zakończeń.

Ich domowe zamienniki to np.:

stare gazety czy ulotki;

trociny;

papier pocięty przez niszczarkę dokumentów;

ścinki materiału;

podarte kawałki kartonu.

Pamiętaj o limicie wagowym

Wszystkie z wyżej wymienionych materiały świetnie sprawdzą się w roli wypełnienia paczki. Należy jednak mieć na uwadze, że gazety, materiał czy ulotki są znacznie cięższe niż wypełnienia styropianowe, co podniesie wagę paczki, a co za tym idzie – koszt nadania. Sprawdź cennik wysyłania paczki.

3. I na koniec – adresowanie paczki

Paczka zapakowana, wystarczy już tylko zaadresować. Na naklejce adresowej wpisujemy – najlepiej drukowanymi literami lub na komputerze:

pełny adres odbiorcy wraz z kodem pocztowym;

numer telefonu adresata;

datę nadania.

Etykietę przyklejamy w widocznym miejscu, zamawiamy kuriera i gotowe!

Dobra rada

Dobrą praktyką jest również wypisanie kopii naklejki adresowej, włożenie jej do koperty i do środka paczki. Wówczas mamy pewność, że w przypadku uszkodzenia opakowania, paczka bezpiecznie i sprawnie dotrze do adresata.